Ani upíří život není jednoduchý...

8. listopadu 2014 v 19:59 | Xinsy |  Rozumování :D
Upíří život není ani zdaleka procházka růžovým sadem. Nekonečná touha po krvi, nestárnutí (to je někdy i to nej) a taky naše Twilight "záření". Nelze mít normální život. Někdo se upírem stane nedobrovolně a pak se to může jevit, jako dost velký problém. Někdo dobrovolně, kvůli nesmrtelnosti, nebo neuvěřitelné síle či neodolatelné kráse. No a někdo se tak prostě narodí a má vystaráno. Je hodně druhů upírů. (Možná bych si taky nějakého mohla vymyslet...) Nevím, jaký druh je ten nejvíc upírský. Jestli chodící zářivý "šutr", nebo krvelačné monstrum z hororů. Zkusím si to všechno hezky rozvrhnout...


Upíři od Richelle Meadové (série Vampýrská akademie)

Dhampýři - velcí drsňáci, kteří toho z upíra moc nemají (jen větší síla a lepší smysly). Jinak jsou nejvíc lidští, neboť jsou napůl lidé a jenom napůl morojové. Dělají strážce morojům a právě proto se většinou moc vysokého věku nedožijí, protože je zabije nějaký strigoj. Jejich nevýhody jsou, že se mezi sebou nemůžou množit. Snad ve všech VA FFkách je stane zázrak a Rose otěhotní s Dimitrijem. Je to do očí bijící a stejně to každá čteme a milujeme a hlavně, kdo by neodolal mimču? No a když se do toho přidá nějaká dhampýří magie? Perfektní. (Ale stejně u mě dhampýří magii nehledejte.) Jo, dhampýry žeru. Rose, Dimitrij, Eddie, Mason, Janine, Alberta i Stan Alto - yes! :D

Morojové - smrtelní upíři, kteří nezabíjejí a používají magii (země, oheň, voda, vzduch a v neposlední řadě zázračný éter). Mohou používat nátlak a tak druhé donutit dělat, to, co chtějí, aby udělali. To je už něco extra. Když mají hlad jdou k dárcům. (Být feťák upířích endorfinů musí být fakt zajímavé...) Sluneční svit je štípe a proto to mají obráceně - naše noc = jejich den. Také jsou mezi nimi královští morojové (dvanáct královských rodů) a mají královnu.

Strigojové - nemrtví upíři/vampýři. Nemají žádnou morálku ani cit pro krásné věci a lásku. Lační po krvi a moci. Lze je zabít jenom třemi způsoby: useknutí hlavy, upálení (oheň i slunce) nebo probodnutí stříbrným kůlem nabitým všemi elementy. Ze všech upírů mi nejvíce vadí, protože oni nikdy nemohou začít kopat na stranu dobra. Je možné je zachránit, když je uživatel éteru probodne kůlem nabitým éterem.

Upíři od Stephenie Meyerové (sága Stmívání)

Nesmrtelnost, záření na slunci, síla, tělo z kamene, krásný vzhled i pach. Dokonalost. Zatímco jiné upíry lze usmrtit i jako smrtelník, tak s těmito jste nahraní. Jenom jiný upír, měnič, nebo Děti měsíce je dokáží zabít. Krev je ovládá snad nejvíc ze všech a dokázali by pít pořád. Jsou šílení žízní. No a když narazíte na novorozené... Tak potěš koště. Jsou tu taky ti hodní (Cullenovi, Denalovi) a ti pobývají mezi lidmi, pijí jenom zvířecí krev a mají oči zlatavé barvy. Mohou mít různé dary. (Např.: čtení myšlenek, vidění budoucnosti, donutit vidět nebo pociťovat ostatní to, co sami chtějí a mnoho a mnoho dalších. Stejný dar se nikdy neobjeví dvakrát.) Upír tu může mít dítě s lidskou ženou.

Upíři od Cassandry Clareové (série Mortal Instruments)

Upíři, jako taková monstra, která znal každý než se objevilo Stmívání a jemu podobné věci, jsem dřív k smrti nenáviděla. Změnilo se to, až (ZAČÁTEK SPOILERU!!!!) když se ze Simona stal upír. (KONEC SPOILERU) U jejích upírků se jde ovládnout a je jim tak trochu jedno, jakou krev pijí. To se mi moc líbilo a nějak mi začalo docházet, že mi upíři nevadí a že to možná nejsou jenom stvůry noci. No, ale tato série na(ne)štěstí není o upírech...

Upíří od Franzisky Gehmové (série Upíří ségry)

Knížka pro mladší (četla jsem ji asi ve dvanácti) a proto to je i podáno spíš humorně, než strašidelně. (Tedy, když už přišla řeč na chození na hřbitov v noci, tak mi trochu otrnulo...) Daka a Silvania jsou poloupíří dvojčata. Jejich táta (upír) se chtěl zakousnout do jejich matky (člověk), ale jakmile se jí podíval do očí... bum! A je tu láska. Tady se setkáme s upíry se vším všudy. Sklepení, rakve, létání, Transylvánie, nošení u sebe pořád kousek domovské půdy, pojídání pavouků a jiné havěti, konzumace krve... Upíři se tu úplně normálně rodí, ale pořád může být proměněn i člověk. Nejvíce se mi líbilo, že upír, který se normálně narodí, tak někdy se jeho stárnutí zastaví. (Dačina a Silvaniina teta byla tedy stále a nadobro batole.) Navíc se upíři mohou vzdát své dlouhověkosti. Tohle byla první kniha, kde pro mě (po Twilight) nebyli upíři monstry.

Upíři od Sienny Mercerové (série Moje ségra je upír)

Knížku jsem si objednala a přijde mi asi začátkem prosince. Tak uvidíme. Sice je od osmi let, ale i tak jsem se rozhodla to risknout... ;) Myslím, že by to mělo být něco ve stylu Upířích séger. No, určitě se můžete těšit na recenzi.

Děj: Když se Olivia Abbottová přestěhuje s rodiči do nového města, nadšeně se přidává do týmu roztleskávaček a hledá si nové kamarády. A pak potká Ivy Vegovou. Zpočátku vypadá bledá a vždy v černém oblečená Ivy jako Oliviin pravý opak. Jenže když holky prohlédnou přes růžové třpytky a tlustou černou oční linku, zjistí, že vlastně vypadají úplně stejně - jsou totiž dvojčata!
Olivia a Ivy vymyslí ďábelský plán s výměnou rolí a nadšeně zkoušejí všechny triky dvojčat. Pak ale Olivia zjistí, že Ivy přece jen není úplně stejná jako ona. Ivy je totiž upír. A rozhodně není jediná ve městě...

Tak to je vše. Chápu, že ten, co tyto knihy nečetl, měl asi problém s tím pochopit. No, snad se můj rozbor líbil... :)

A teď pár otázek:
1) Máte zkušenost s jiným druhy?
2) Kdo je váš favorit?
3) Jakou knížku byste mi popřípadě doporučili?
4) Líbil se Vám můj rozbor? Chtěli byste další?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama